Planowaliście w tym roku wakacje w Paryżu? No cóż, wydaje mi się, że możecie mieć z tym poważny problem, niestety…. Rezerwując swój czerwcowy, lipcowy czy sierpniowy wyjazd, że o majówce nie wspomnę, nikt nawet przez chwilę nie podejrzewał, że sytuacja powiem delikatnie wymknie się wszystkim spod kontroli. Mimo iż kwarantanna została zniesiona od poniedziałku 11 maja, a w zasadzie poluzowana, to jednak muzea, kina, teatry czy restauracje nadal pozostają zamknięte. Podobnie jest z większością zabytków nie tylko w Paryżu, lecz w całej Francji. Na pewno jesteście rozczarowani, nie mogąc udać się na wymarzony urlop w stolicy Francji, jednak mam dla Was coś na pocieszenie. Wirtualne wizyty, to jest coś co może choć troszkę pomóc w otarciu łez.

Zapraszam więc na wirtualne wakacje w Paryżu.

Musée du Louvre – Luwr

Dawniej twierdza obronna, następnie pałac królewski, dziś jest to jedno z największych i najczęściej odwiedzanych muzeów świata. Ponad 35 tysięcy dzieł sztuki oglądanych jest co roku przez 10 milionów turystów z całego świata. Pałac Luwru to 403 komnaty, 14,5 km korytarzy, 10.000 schodów i aż 243.000 m² powierzchni. Powstały w 1190 roku budynek, jest dziś jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków nie tylko Francji.

W kolekcji muzeum znajdują się takie perełki jak, Mona Lisa, Venus z Milo czy Nike z Samotraki.

Aby obejrzeć wszystkie eksponaty Luwru, zatrzymując się chociaż na 10 sekund, potrzeba aż 3 dni i trzech nocy, bez najmniejszej przerwy. Może się to aktualnie okazać dość trudne, dlatego polecam choć tymczasowo wizytę wirtualną.

 

https://www.louvre.fr/en/visites-en-ligne

 

Musée d’Orsay – Muzeum Orsay

 

Kiedyś wspaniały dworzec kolejowy, otwarty z okazji Wystawy Światowej w 1900 roku, łączący styl klasyczny z secesją, eksponował największe osiągnięcia ówczesnej techniki takie jak elektryczność czy windy osobowe i towarowe. Z czasem przestał się sprawdzać w roli dworca i w 1977 roku ówczesny prezydent Giscard d’Estaing zdecydował wpisać go na listę zabytków i jednocześnie przekształcić w muzeum. Dziś Orsey słynie z jednej z największych i najbarwniejszych kolekcji malarstwa impresjonistycznego, post impresjonistycznego, czy symbolizmu. W muzeum znajdują się dzieła Claude Monet, Edgar Degas,  Auguste Renoir, Paul Cezanne, Edouard Manet czy Vincent Van Gogh, największych twórców tamtej epoki.

https://artsandculture.google.com/partner/musee-dorsay-paris?hl=pl

 

 

Musée d’Orangerie – Muzeum Orananżerii

Perełka na liście paryskich muzeów, zdecydowanie mniej znana wśród turystów niż dwa poprzednie, lecz równie warta odwiedzenia. Dawniej budynek był ogrodem zimowym dla kwitnących w Jardin de Tuleries drzewek pomarańczy (stąd nazwa Orangerie) Muzeum słynie z namalowanych reką Claude Monet lili wodnych z cyklu Nenufary. Są to ogromnej wielkości obrazy, wystawione w owalnych salach. Posiadają one naturalne, zenitalne oświetlenie, co należy do rzadkości w muzeach. Wystawa niestety odbyła się już po śmierci samego autora. Kolejna kolekcja proponowana przez muzeum, to prywatny zbiór dzieł Waltera Guillaume’a, które po śmierci udostępniła muzeum jego żona. Wśród wystawionych twórców znajdują się światowej sławy znakomitości jak, Amedeo Modigliani, Pablo Picasso, Le Douanier Rousseau, August Renoir, czy André Derain.

 

https://www.musee-orangerie.fr/en/article/water-lilies-virtual-visit

Opéra Garnier – Paryska Opera Garnier

 

Ten wytworny i niezwykle okazały budynek został zaprojektowany przez architekta Charlse Garnier, na zlecenie Napoleona III. Zarówno jej fasada jak i wnętrza to kwintesencja Drugiego Cesarstwa. Emanuje przepychem i bogactwem, hojnie zdobiona, potrafi wprowadzić w zachwyt. Paryska opera, jest jedną z większych na świecie, mogąc pomieścić jednocześnie aż 450 artystów na scenie. A jej widownia to aż 2100 miejsc siedzących, co jest ogromną liczbą biorąc pod uwagę, że inauguracja budynku miała miejsce w 1875 roku.

Niestety jak niemal wszystkie zabytki jest zamknięta, a wszystkie przedstawienia zostały odwołane. Jeśli jesteście jednak fanami muzyki klasycznej i baletu, to zapraszam na poniższy link, gdzie całkowicie za darmo zostało udostępnione kilka spektakli.

https://www.operadeparis.fr/actualites/spectacles-de-lopera-de-paris-a-redecouvrir-en-ligne

A tutaj drugi link, tym razem umożliwiający odwiedzenie Wam majestatycznego budynku Opery Garnier. Przyznam się szczerze, że jest to chyba mój ulubiony zabytek w stolicy Francji.

https://artsandculture.google.com/partner/op%C3%A9ra-national-de-paris

Château de Versailles – Wersal

 

Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać jednego z największych, najbardziej wystawnych i monumentalnych pałaców na świecie. Jego sławna historia rozpoczyna się wraz z Królem Słońce, czyli Ludwikiem XIV. Zarówno sam władca, jak i jego pałac zasłynęli z luksusowego życia, licznych przyjęć, i wszelakich fanaberii, swojego przepychu i próżności. Wersal jest niczym nieskromne, lustrzane odbicie króla, o czym świadczy historia jego rozbudowy. W 1661 roku, Nicolas Fouquet, urzędnik, wysoki rangą zaprosił Ludwika XIV, na kolację do swojego nowo wybudowanego pałacu Vaux le Vicomte, gdzie podjął króla bogatą i sutą kolacją, serwowaną na złotej zastawie, spacerami po wspaniałych i rozległych ogrodach, oraz przedstawieniem teatralnym napisanym przez samego Moliera, specjalnie z tej okazji. Oczarowany i zachwycony Król Słońce, już dwa tygodnie później pełen zazdrości rozpoczął rozbudowę skromnego dotychczas zamku w Wersalu, a Nicolasa Fouquet kazał pojmać i wtrącić do więzienia.

https://artsandculture.google.com/partner/palace-of-versailles

La Tour Eiffel – Wieża Eiffela

 

Żelazna Dama, która od ponad 130 lat spogląda na nas z góry, symbol ówczesnej potęgi Francji, od zawsze wzbudzała liczne kontrowersje. Dziś stała się symbolem narodowym i najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem na świecie. Wysoka na 324 metry, posiada trzy tarasy widokowe.

Więcej szczegółów na temat wieży, jej historii i legend znajdziecie w jednym z moich poprzednich postów tutaj.

Tymczasem, ponieważ jest zamknieta i nie wiadomo absolutnie, kiedy zostanie ponownie otwarta, zachęcam Was do wirtualnej wycieczki.

https://artsandculture.google.com/partner/tour-eiffel

 

Mam nadzieję, że ta krótka wycieczka choć troszkę pocieszyła Was, jeśli mieliście w planach przyjazd do stolicy Francji.

W następnych postach, podrzucę Wam kilka ciekawych linków do obejrzenia, całkiem nietypowych i niestandardowych miejsc w Paryżu.

Wirtualne wakacje w Paryżu to oczywiście nie to samo co prawdziwe, ale dzięki tej internetowej wycieczce przygotujecie sie lepiej na tą prawdziwą, mam nadzieję już niedługo….