Stereotypy mogą być bardzo przeinaczone i uproszczone, oczywiście często mijają się z prawdą, Rosjanie to pijacy, Włosi są porywczy i wybuchowi, Brytyjczycy lubią bójki, Amerykanie są grubi i niedouczeni, Irlandczycy są rudzi, a Francuzi?

Jakie są stereotypy o Francuzach?

 

Wielokrotnie spotykamy się z informacjami, że noszą berety i jedzą żabie udka. Mieszkam tu już dwadzieścia lat i chyba nie znam Francuza, który delektowałby się tym przysmakiem. A w kwestii beretów, to częściej zobaczymy je w sezonie jesiennozimowym na głowie młodej paryżanki niż na rodowitym Francuzie. Stereotypy to świetny temat do żartów, oczywiście jeśli nie dotyczą nas Polaków, ale innych nacji.

A co, jeśli jednak pewne z nich okazują się prawdziwe?

Stereotypy o Francuzach, które są najprawdziwszą prawdą!

Francuzi to brudasy.

Kika tygodni temu na moim facebooku, udostępniłam wpis dotyczący właśnie higieny osobistej Francuzów. Tutaj możecie na niego zajrzeć i zapoznać się z wynikami ostatnich badań dotyczących tego tematu. W lutym podano do informacji, że tylko 76% Francuzów korzysta codziennie z prysznica lub kąpieli w wannie. W ubiegły piątek, nowe badania wykazały, że podczas trwającej już siódmy tydzień kwarantanny, odsetek ten spadł do 67%. Czyli 33% mieszkańców nie myje się regularnie. Na szczęście siedzimy w domach i nie jesteśmy narażeni na wrażenia zapachowe podczas codziennych przejazdów metrem. A tutaj starszy artykuł z mojego bloga, dotyczący tego tematu, lecz nadal bardzo aktualny.

Francuzi uwielbiają bagietkę.

Kolejny stereotyp o Francuzach, który absolutnie nie mija się z prawdą. Francuzi kochają pieczywo, a zwłaszcza bagietkę. Aż 96 Francuzów spożywa pieczywo codziennie. A prawie 50% zjada pieczywo podczas każdego z trzech posiłków. 97% deklaruje ze posiłek jest lepszy, gdy na stole znajduje się świeża bagietka. Oczywiście prawdziwa, francuska bagietka to nie ta kupowana w supermarkecie, ale w prawdziwej piekarni, która wypieka świeże pieczywo kilka razy dziennie.

Francuzi kochają wino.

Jasne, że prawda. Kochają, uwielbiają, adorują. Nie ważne czy białe, czerwone czy różowe. Każdy region ma swoich faworytów, tak jak każda pora roku odpowiada innemu trunkowi. 90% Francuzów, uważa wino za dziedzictwo kulturowe, 86% nie wyobraża sobie spotkania towarzyskiego bez spożycia wina. Jednak stereotyp mówiący o Francuzach, pijących wino codziennie, do każdego posiłku, przemija wraz ze starszym pokoleniem. Młodsza generacja Francuzów, spożywa alkohol 3 lub 4 razy w tygodniu. Oczywiście nie mam tu na myśli kwarantanny, podczas której sprzedaż napojów alkoholowych poszła w górę o ponad 30%

Francuzi żyją dla jedzenia.

Tak, tak i jeszcze raz tak , to jest stereotyp o Francuzach z którym zgadzam się całkowicie. 93% Francuzów, uważa, że jedzenie jest jedna z najważniejszych rzeczy w życiu. Francuzi mówią o jedzeniu, podczas wszelkiego rodzaju spotkań, potrafią wspólnie dyskutować o menu w restauracji, omawiać dania podane na stołówce pracowniczej lub kłócić się na zebraniu z dyrektorem przedszkola o jadłospis dla dzieci. 66% Francuzów, deklaruje, że lubi chodzić na zakupy spożywcze! Osobiście, nie łapie się w tą drugą statystykę i jeżdżenie z wózkiem po sklepie jest dla mnie koszmarem.

Francuzi są krytyczni.

Oj tak! 66% Francuzów, przyznaje się do krytykowania informacji, które do nich docierają. Nie ma znaczenia czy to ostatnie przemówienie prezydenta, dotyczące polityki ekonomicznej kraju, czy wypowiedź piłkarza na temat właśnie zakończonego meczu, czy rady lekarzy i wirusologów dotyczące grasującej epidemii. Francuz wie lepiej, ma patent na mądrość i z założenia krytykuje, bo ma do tego prawo.

Francuzi są pesymistami niezadowolonymi z życia.

Kolejny stereotyp o Francuzach, który niestety jest prawdziwy. 61% Francuzów uważa, że ich kraj znajduje się w bardzo trudnej sytuacji, badania sprzed wirusa, teraz to pewnie 99%. Narzekają na system zdrowia, infrastrukturę, bezrobocie, podatki, i mimo iż Francja jest w czołówce światowej z jednym z lepszych PKB. Tylko 8% Francuzów, cieszy się z chodzenia do pracy. Ten punkt może szybko ulegnąć zmianie po 10 tygodniach kwarantanny, wszyscy w podskokach pobiegną do biur i zakładów pracy.

Francuzi są aroganccy.

Według badań z przed kilku lat, Francuzi błysnęli na arenie międzynarodowej zajmując pierwsze miejsce pod względem arogancji. I w sumie są niemili, nie tylko w stosunku zagubionych turystów, próbujących odnaleźć ulicę ze swoim hotelem w Paryżu, ale również w stosunku do swoich rodaków.

Francuzi są próżni.

Francuski uważają się za ładne, a Francuzi za przystojniaków, o czym świadczą badania rynkowe, ukazujące, że większość Francuzów jest zadowolona ze swojego wyglądu oceniając się na 7,6 w skali 10. W sumie to dobrze mieć wysokie poczucie własnej wartości i satysfakcji, więc lepiej być troszkę próżnym niż zakompleksionym.  A skąd bierze się u Francuzów takie dobre mniemanie o nich samych? Może wynika to z faktu, że od lat Francja słynie z szyku i elegancji, markowych ubrań, wyszukanych perfum?

Tak więc znacie już całą prawdę na temat stereotypów o Francuzach. Na pewno pominęłam jakieś, które nie przyszły mi w tym momencie do głowy, więc koniecznie dorzućcie coś od siebie.

 

Dane oparte na badaniach i analizach, Pew Research Center, La Dauphiné, Sky Scanner, IFOP, ELABE, Opinion Way.

 

Stereotypy o Francuzach by Paulina Wnuk-Crépy