Nie wiem, jak u Was za oknem moi drodzy, ale tutaj w Paryżu, szaro, buro i ponuro. Późna jesień czy wczesna zima, według Waszych preferencji, ale rezultat zawsze ten sam, nadchodzą długie wieczory i niestety coraz to krótsze dni. Dlatego pomyślałam sobie, że zaproponuje Wam, kilka romantycznych komedii francuskich, które na pewno poprawią Wam nastrój. Ranking wybranych przeze mnie filmów, jest ułożony przypadkowo, i miejsce pierwsze nie oznacza mojego faworyta. 


Miłej lektury i miłego oglądania!
1 „Po prostu razem” – „Ensemble, c’est tout” rok produkcji 2007

Film nakręcony na podstawie pięknej książki Anny Gavaldy, pod tym samym tytułem. W rolach głównych Audrey Tautou, Laurent Stocker i wspaniały Guillome Canet, uwielbiany przez francuskie kobiety. Historia trojga młodych ludzi, których na pozór nie łączy nic, oprócz wspólnego mieszkania.  Camille, zajmuje się sprzątaniem biur, niewykożystując swojego talentu malarskiego, Philippe to młody samotny arystokrata, pasjonat historii, a Franck jest wyjątkowo wybuchowym mężczyzną, ciężko pracującym jak kucharz w jednaj z paryskich restauracji. To opowieść o strachu, samotności i trudnościach życia, które muszą pokonać młodzi bohaterowie. O przyjaźni, która połączy ich, sprawiając, że staną się silniejsi, mocniejsi, wytrwalsi. To historia o miłości, która rodzi się między dwojgiem ludzi, zupełnie od siebie różnych. Po prostu razem to piękna opowieść, na granicy komedii romantyczno obyczajowej, i dramatu. No dobrze, nie do końca jest to komedia, ale na pewno jest to film romantyczny 🙂
2 „Miłość po francusku” – „20 ans d’écart” rok produkcji 2013

Virginie Efira, w brawurowej roli 40 letniej Alice, oraz mój ulubieniec Pierre Niney, jako młody student Balthazar. Zabawna historia, o miłości młodszego mężczyzny do troszkę starszej i dojrzalszej kobiety. Jedna z najbardziej danych komedii romantycznych ostatnich kilku lat. Do przeczytania dokładnej recenzji, zapraszam tutaj.
3 „Licencja na uwodzenie” – „L’Arnaceur” rok produkcji 2010

Roman Duris w niesamowitej roli podrywacza i bawidamka, któremu ulegają wszystkie kobiety. Jest „łamaczem serc” na zamówienie, ratując bezbronne kobiety, ze szponów ich męskich oprawców. Jednak w pewnym momencie, sam wpada w pułapkę, zakochując się bez opamiętania, w jednej z potencjalnych klientek, w której rolę wcieliła się Vanessa Paradis. Przezabawna historia, o uwodzeniu, czarowaniu i podrywaniu.
4 „Miłości nieprzeszkadzać” – „Hors de prix” rok produkcji 2006

Jean, (w tej roli Gad Elmaleh) pracuje, jako kelner w prestiżowym hotelu, pewnego wieczoru, jedna z klientek baru, Irène (Audrey Tautou), przez pomyłkę, bierze go za bogatego biznesmena, mogącego jej zaoferować barwną przyszłość. Gdy jednak bohaterka dowiaduje się, kim jest jej wielbiciel, natychmiast ucieka. Zakochany Jean, odnajduje ją na południu Francji, i dowiaduje się, że…. Jest dziewczyną do towarzystwa, na którą najzwyczajniej w świecie, ne jest go stać. Młody mężczyzna, decyduje się nie poddać tak łatwo. „Hors de prix” jest chyba jedną z moich ulubionych francuskich komedii romantycznych….
5 „ Wspaniała” – „Populaire” rok produkcji 2012

Kolejna przezabawna rola Romaina Durisa. Tym razem wciela się on w rolę charyzmatycznego właściciela agencji ubezpieczeniowej, poszukującego nowej sekretarki. Jego asystentką staje się młoda i naiwna dziewczyna Rose, która opuściła swój rodzinny dom, w dalekiej Normandii, w celu zrobienia kariery zawodowej w większym mieście. Louis proponuje młodej kobiecie, wzięcie udziału w konkursie pisania na maszynie, a sam zobowiązuje się poprowadzić jej trening i szkolenie. Urocza historia, dwojga ludzi, których nie łączy absolutnie nic, a dzieli wszystko. Akcja filmu, rzgrywa się w końcówce lat pięćdziesiątych, co sprawia, że jest on wyjątkowo malowniczy i przyjemny wizualnie.


6 „Układ idealny” – „Prete moi ta main” rok produkcji 2006

W rolach głównych, jeden z ulubionych francuskich aktorów komediowych, Alain Chabat, oraz Charlotte Gainsbourg, córka znanego Serga Gainsburga.  Luis ma 43 lata, i dość swojej rodziny, która męczy go, ciągłym namawianiem do ślubu. Aby sprawić przyjemność najbliższym, główny bohater, postanawia poszukać narzeczonej, która zostawi go przed ołtarzem. Po takich przejściach, rodzina powinna go pozostawić w spokoju. I przypadek się trafia, że do Paryża przyjeżdża właśnie, siostra jego przyjaciela, Emma, która poszukuje pracy, i jest zainteresowana ofertą Luisa….. Cóż, nie wszystko przebiega według planu, i nastaje wiele komplikacji, w tym, kiełkujące uczucie dwojga ludzi.7 „Moi przyjaciele, moje miłości” – „ Mes amies, mes amours” rok produkcji 2007

Filmowa i niezwykle udana adaptacja, bestselerowej powieści Marka Levy’ego. Dwóch przyjaciół, dobrze po czterdziestce, po rozwodzie, i z prawami do opieki nad swoimi dziećmi postanawia zmianić życie. Mężczyźni przeprowadzają się do Londynu, gdzie wspólnie wynajmują dom, i starają się odbudować swoje życie po przejściach. Mathias i Antoine, w Londynie prowadzą bujne życie towarzyskie, i układ funkcjonuje, do momentu gdy Mathias przyprowadza do domu Audrey… Sympatyczna opowieść, o tym, że życie można ułożyć sobie w każdym miejscu i w każdym wieku8 „ Sex, miłość i terapia” – „Tu veux, au tu veux pas?” rok produkcji 2014

Lekka komedia, czasami przerysowana, jednak warta obejrzenia, ze względu na bohaterkę, w którą to rolę wcieliła się ponadczasowa Sophie Marceau, jak zawsze piękna i uwodzicielska. Lambert (Patrick Bruel) jest sexoholikiem, który stara się trzymać abstynencję, do czasu gdy na jego drodze staje nowa asystentka Judith.
9 „ Szczęście nigdy nie przychodzi samo ” – „ Un bonheur n’arrive jamais seul” rok produkcji 2012

Sascha w tej roli Gad Elmaleh, to mężczyzna bez zobowiązań, muzyk, pianista, spędzający swój czas wolny na sypianiu z kobietami. Charlotte, (Sophie Marceau) to karierowiczka, dwukrotna rozwódka i matka trójki dzieci. Perfekcjonistka w każdym calu. Tak wiele różni Saschę i Charlotte, ale okaże się, że jeszcze więcej ich łączy
10 „ Czyja to kochanka” – „La doublure” rok produkcji 2006

Wspaniała aktorska obsada, Alice Taglioni, Daniel Auteuil, i Gad Elmaleh w rolach głównych. Pierre jest biznesmenem i milionerem, którego paparazzi uchwycił na  zdjęciu z kochanką.Żona grozi mu kosztownym rozwodem, więc Pierre wymyśla historyjkę, że top modelka ze zdjęcia spotyka się z innym, mężczyzną, który również znalazł się na fotografii. Wybrańcem okazuje się François, parkingowy, zajmujące mieszkanie socjalne, prawdziwy życiowy nieudacznik. Niezwykle zabawna komedia, pełna pomyłek i niedomówień.

Czasami się tylko zastanawiam, kto robił tłumaczenia tytułów????